Leczenie naturalne

Zdrowe i ładne nogi w lecie

W ciągu naszego życia muszą pokonać około 185 tys. km, co odpowiada czterem i pół okrążeniom Ziemi. Nawet delikatne wytrzymają wszelkie obciążenia, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbasz.

Data publikacji:

Puchnięcie i uczucie ciężkich nóg – ponad ośmiu milionom kobiet ciepłe dni kojarzą się z takimi właśnie kłopotami. Możesz im zapobiec.

  • Często spaceruj, biegaj, tańcz. Nie unikaj chodzenia po schodach, pływania, bo wtedy właśnie pracują mięśnie nóg. Dzięki ich wysiłkowi krew żylna jest w stanie łatwiej pokonać ciążenie ziemskie i przedostać się w górę do serca oraz płuc, by dotlenić się i z powrotem poprzez układ tętniczy powrócić do nóg.
  • Najkorzystniejsze są ruchy, które pobudzają mięśnie stawu skokowego. Proste ćwiczenia polegające na ruszaniu stopą do góry i w dół powoduje zmniejszenie bólu – np. w przypadku istniejących już żylaków – i jest najlepszym ćwiczeniem profilaktycznym, chroniącym nogi przed zastojami krwi żylnej.

Na wakacjach

Osoby cierpiące na żylaki powinny jak najczęściej pływać. Horyzontalne ułożenie ciała i ciśnienie wody przyspieszają transport krwi. Nie bez znaczenia jest też chłód wody – obkurcza naczynia krwionośne, które wtedy sprawniej pracują.

Odpoczywając nad morzem czy jeziorem, postaraj się wykorzystać ten czas na ćwiczenia pod wodą. Są one dwukrotnie skuteczniejsze od zwykłej gimnastyki. A poza tym polecamy callanetics. Gdy spuchną ci łydki połóż się co najmniej na pół godziny z nogami uniesionymi powyżej klatki piersiowej.

Kłopoty ze stopami

Popękany naskórek na spodzie stopy to częsty problem osób z wrażliwą, suchą skórą. Dolegliwość ta jest szczególnie dokuczliwa w lecie, gdy chodzimy bez rajstop i skarpet, a stopy bardziej narażone są na otarcia. Zgrubiałe miejsca mają wówczas skłonność do pękania i zaczynają pobolewać. Idź do dobrej pedikiurzystki, która za pomocą specjalistycznych narzędzi w ciągu jednego zabiegu usunie zgrubienia skóry. Po wykonaniu pedikiuru musisz pamiętać o codziennym dokładnym nawilżaniu stóp leczniczą maścią, a kłopoty z pewnością nie powrócą.

Venesin drażetki
Lek zawiera trzy uznane składniki czynne o własciwościach przeciwobrzękowych i uszczelniających naczynia krwionośne: rutozyd, escynę i eskulinę. Preparat zalecany jest w łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej – obrzękach i uczuciu cięzkości nóg.
więcej informacji o preparacie

Venesin żel
Żel Venescin stosuje sie w początkowych objawach przewlekłej niewydolności żylnel (w bólu, uczuciu ciężkości i puchnięciu nóg oraz kurczach łydek), a także w pzrypadku objawów wystepujących po urazach (obrzeki, krwiaki). Żelu Venescin używaj systematycznie dwa razy dziennie – rano i wieczorem, wsmarowując go delikatnie w skórę.
więcej informacji o preparacie

Dernilan
Jeśli masz zrogowaciały naskórek stóp lub dłoni i pojawiły się na nim pęknięcia, używaj Dernilanu. Preparat działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się skóry i co najważniejsze – ułatwia usuwanie grubego naskórka.Lek zawiera cztery składniki czynne:alantoinę, nikotynamid, kwas salicylowy oraz kamforę.

Alantoina pobudza wzrost komórek, stymuluje proces różnicowania i regeneracji. Działa przeciwzapalnie i ściągajaco. Przyspiesza ziarninowanie i odbudowę naskórka. Wywołuje długotrwały efekt keratoplastyczny w warstwie rogowej naskórka w postaci zmiękczenia i wygładzenia powierzchni skóry.

Nikotynamid odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry, poprawia ukrwienie skóry i jest niezbędny do prawidłowego rogowacenia sie naskórka.

Kwas salisylowy stosowany w obrębie zrogowaciałego naskórka powoduje rozpulchnienie kreatyny, zmiękczenie, macerację, a nastepnie złuszczanie. Efekt keratoplastyczny, poprzedzony rozluźnieniem połączeń międzykomórkowych, normalizuje rogowacenie naskórka w miejscu stosowania tej substancji. W ten sposób usuwane są zbędne warstwy zrogowaciałych komórek naskórka.

Kamfora zastosowana zewnętrznie zwęża rozszerzone naczynia włosowate, natomiast rozkurcza zwężone naczynia skórne. Wywiera wpływ rozgrzewający, drażniący. Działa bakteriobójczo, wywołuje subiektywne odczucie zmniejszenia bólu, powoduje przekrwienie skóry.

Stosowanie: Początkowop stopy lub ręce smaruj maścią trzy, cztery razy dziennie. Zrogowaciały naskórek usuwa się co kilka dni. Po wygojeniu ran używaj maści raz lub dwa razy dziennie.

więcej informacji o preparacie