Księga ziół

Arcydzięgiel

(Angelica archangelica L.)

Arcydzięgiel litwor to roślina dwuletnia z rodziny selerowatych o charakterystycznym silnym zapachu i żółtawych lub zielonkawych kwiatach zebranych w baldachy. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest jej korzeń (Archangelicae radix ). Korzeń zebrany jesienią i dokładnie wysuszony stanowi bogate źródło olejku eterycznego oraz furanokumaryn m.in. angelicyny. Wykazuje ona łagodne działanie uspokajające poprzez wpływ na układ nerwowy 1,2,3.
Olejek eteryczny obecny w surowcu warunkuje jego działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego 4.  Warto zwrócić uwagę na fakt, że związki czynne korzenia arcydzięgla mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV, dlatego w czasie stosowania produktów leczniczych zawierających ten surowiec, należy unikać wzmożonej ekspozycji na światło słoneczne 2.

Korzeń arcydzięgla jest składnikiem preparatów Nervosol oraz Melisal Forte, które z powodzeniem mogą być stosowane w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz trudnościach w zasypianiu.

 

1  H. Strzelecka, J. Kowalski, Encyklopedia Zielarstwa i Ziołolecznictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, s. 34-35
Herbal Medicine, expanded comission E Monographs, s.3
ESCOP Monographs, Supplement 2009, s. 11
4  A. Ożarowski, Ziołolecznictwo Poradnik dla lekarzy, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1982, s. 68-69