O Herbapolu

Nasz krasnal

Czy podczas spacerów w okolicach wrocławskiego Rynku, spotkaliście już naszego krasnala, Mikołaja Ziółko?

fot.: Krzysztof Wasielewski

Mówią, że z naszego Mikołaja to niezłe ziółko – ale tak naprawdę to bardzo pożyteczny skrzat. Zna rozmaite gatunki ziół i potrafi przyrządzać z nich różne lekarstwa i napary. Spotkać go można przed siedzibą Zarządu Spółki Wrocławskich Zakładów Zielarskich Herbapol SA na ul. św. Mikołaja we Wrocławiu.


Krasnale, są wrocławskim zjawiskiem społecznym i integralną częścią przestrzeni publicznej Wrocławia. Te niewielkie rzeźby pojawiają się w charakterystycznych punktach miasta od 2005 roku, pod egidą miasta, firm lokalnych i osób prywatnych. Obecnie ich liczba we Wrocławiu zbliża się do 400 – a odnajdywanie ich, jest jednym ze stałych punktów wycieczek do naszego miasta.

Rzeźba krasnala Mikołaja Ziółko stoi przed siedzibą Zarządu Spółki WZZ Herbapol SA, na ul. św. Mikołaja we Wrocławiu. Krasnal ten jest jednym z pierwszych w okolicy Rynku – pojawił się przed naszą firmą 5 grudnia 2009 roku. Autorem rzeźby jest artysta Tomasz Moczek, który stworzył większość krasnali z pierwszych lat ich obecności we Wrocławiu.

Nasz krasnal jest zarówno wyrazem związku Herbapolu Wrocław z lokalną tradycją, jak i symbolem historii naszej firmy – zielarstwa, które dziś zmieniło się w nowoczesną fitoterapię.

Krasnal Herbapolu Wrocław jest pokazany przy pracy zielarskiej – właśnie ciągnie ziele karczocha zwyczajnego. Wyciąg z tego ziela, jest jednym ze składników naszego sztandarowego leku, tabletek drażowanych Raphacholin C. Mikołaj Ziółko trzyma pod pachą kwiat karczocha, drugą ręką ciągnąc łodygę z liśćmi ziela.

Spotkaj Mikołaja Ziółko we Wrocławiu, przy ul. św. Mikołaja 65/68, niedaleko wrocławskiego Rynku!