Księga ziół

Ashwaganda

Ashwaganda

Withania somnifera

Ashwaganda nazywana jest również żeń-szeniem indyjskim. Jest to niewielki, wiecznie zielony półkrzew, pochodzący z południowo-wschodniej Azji. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae), a jego charakterystyczną cechą jest obecność krótkich włosków o srebrnym kolorze.

Surowiec farmaceutyczny stanowi korzeń witanii. Zawiera on liczne i różnorodne związki aktywne, od alkaloidów po steroidy, flawonoidy i fenole. W medycynie wschodniej, a szczególnie ajurwedyjskiej, ashwaganda znana jest już od tysięcy lat (m.in. jako środek ściągający, tonizujący, przeciwstresowy, nasenny, moczopędny, przeciw zaparciom). Określenie ‘somnifera’ z łaciny oznacza ‘środek indukujący sen’ i odnosi się do jej właściwości antystresowych. Ashwaganda powszechnie znana jest jako środek adaptogenny, czyli pomagający dostosować się do panujących warunków. Zwiększa zatem odporność na stres oraz wydolność fizyczną i umysłową, wspiera procesy uczenia się i zapamiętywania oraz pomaga utrzymać równowagę psychiczną.

Warto jednak zaznaczyć, że w krajach zachodnich ashwaganda zdobywa popularność dopiero od niedawna i wciąż prowadzone są badania mające na celu ocenę wykorzystania jej rzeczywistego potencjału terapeutycznego. Wykazano m.in. że ashwaganda posiada silne właściwości przeciwutleniające, co może być wykorzystane w terapii zaburzeń neurologicznych, związanych z silnym stresem oksydacyjnym.

 

Paul S, Chakraborty S, Anand U, Dey S, Nandy S, Ghorai M, Saha SC, Patil MT, Kandimalla R, Proćków J, Dey A. Withania somnifera (L.) Dunal (Ashwagandha): A comprehensive review on ethnopharmacology, pharmacotherapeutics, biomedicinal and toxicological aspects. Biomed Pharmacother, 2021 Nov; 143:112175. doi: 10.1016/j.biopha.2021.112175. Epub 2021 Sep 27. PMID: 34649336.

https://www.ptfarm.pl/wydawnictwa/czasopisma/farmacja-polska/103/-/28694