Zaparcia pojawiają się, gdy twoje dzienne menu zawiera zbyt mało błonnika. Jego brak zmniejsza objętość masy pokarmowej i utrudnia jej wędrowanie przez jelita. Naturalnym źródłem błonnika są warzywa, owoce i pełnoziarniste pieczywo. Przyczyną zaparć mogą być m.in.:
- kilkudniowa wysoka gorączka, która powoduje odwodnienie
- zespół jelita drażliwego
- starszy wiek – jelita gorzej pracują i słabsze są ruchy perystaltyczne
- brak ruchu – wywołuje bezruch mięśni brzucha, co sprzyja zastojom w jelitach
- niedoczynność tarczycy.
Nie należy stosować środków przeczyszczających dłużej niż kilka, kilkanaście dni.
Na zaparcie
Radirex zawiera korzeń rzewienia. Zażywanie tych tabletek poprawia pracę okrężnicy, przyspiesza przesuwanie się pokarmu przez jelita i zapewnia odpowiednią jego konsystencję.
Dawkowanie: dwie do trzech tabletek na noc. Działanie przeczyszczające następuje po 6-8 godzinach.
Uwaga! Jeżeli Radirex nie przynosi skutku po kilku dniach stosowania, należy udać się do lekarza, by określić przyczynę zaparcia.
Więcej informacji o preparacie
Jak pokonać biegunkę
Biegunka nie jest groźna, jeśli trwa do dwóch dni. Ostra jest niebezpieczna dla zdrowia, jeżeli przedłuża się do tygodnia. Przewlekłą, wynikającą z utrwalonych zaburzeń układu pokarmowego, powinien leczyć specjalista gastrolog.
Ostrą biegunkę najczęściej wywołuje nadwrażliwość układu trawiennego na jakiś pokarm lub nieświeża żywność. Może też być objawem alergii. Przewlekła, występująca np. na zmianę z zaparciami, może świadczyć o schorzeniu zwanym zespołem wrażliwego jelita.
Biegunkę spowodowaną zatruciem pokarmowym mogą złagodzić tabletki Taninal. Biegunka może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu, gdyż powoduje dużą utratę płynów fizjologicznych i soli mineralnych. Z pierwszymi jej objawami spróbuj poradzić sobie sama, stosując naturalne sposoby.
Objawy odwodnienia
Suchość języka, narastające uczucie zmęczenia i znużenia, utrata elastyczności skóry. Jeśli biegunka przedłuża się, konieczne jest podłączenie pacjentowi kroplówki w szpitalu.
Zapamiętaj:
- w czasie biegunki nie należy jeść pokarmów stałych, tylko płynne
- by zapobiec odwodnieniu, pij większe niż zwykle ilości płynów, np. słabą herbatę
- przy dłużej trwającej biegunce należy skonsultować się z lekarzem.
Na biegunkę
Taninal polecany jest w biegunkach i zatruciach pokarmowych. Garbniki roślinne (taniny), które są składnikiem leku działają ściągająco i bakteriostatycznie.
Dawkowanie: 3 razy na dobę 1 do 2 tabletek. Można podawać dzieciom od czwartego roku życia – 2 do 3 razy na dobę 1/2 do 1 tabletki.
Więcej informacji o preparacie