(Crataegus sp.)
Głóg jest ciernistym krzewem z rodziny Różowatych, który występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce można go spotkać w niższych partiach górskich i na nizinach. Jest rośliną leczniczą wywodzącą się z tradycyjnej chińskiej medycyny. Był tam szeroko stosowany w leczeniu chorób układu krążenia, hiperlipidemii oraz w przypadku duszności. W postaci przetworów, takich jak dżemy, galaretki i wino bywał podawany pacjentom cierpiącym na różne dolegliwości układu pokarmowego1.
Pierwsze wzmianki o wpływie głogu na układ sercowo-naczyniowy pojawiają się na przełomie XVIII oraz XIX w. Obecnie liczne badania kliniczne oraz laboratoryjne potwierdzają jego korzystne działanie na pracę układu krążenia.
W fitoterapii wykorzystywane są kwiatostany oraz owoce głogu dwuszyjkowego oraz jednoszyjkowego. Zawierają one substancje czynne takie jak: flawonoidy (m.in. witeksyna, rutyna), procyjanidyny, kwasy triterpenowe oraz fenolokwasy. Różne preparaty z głogu m.in. nalewki, wyciągi oraz napary, o udowodnionym działaniu klinicznym są standaryzowane na zawartość flawonoidów 2, 3.
Wyciąg z kwiatostanów oraz owoców głogu wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wzmacnia również siłę skurczu mięśnia sercowego oraz rozkurcza mięśnie gładkie naczyń, zwłaszcza naczyń wieńcowych. Wymienione właściwości powodują, że nasze serce pracuje wolniej ale wydajniej. Ekstrakt z surowców jest stosowany wspomagająco w przypadku zmniejszonej wydolności mięśnia sercowego (niewymagającej stosowania innych leków) oraz u osób starszych w osłabieniu jego pracy1,3.
Tradycyjne zastosowanie głogu znajduje potwierdzenie w aktualnych doniesieniach naukowych. W badaniu klinicznym przeprowadzonym w 2011 roku na 687 pacjentach, dowiedziono, że wyciąg z głogu, jest tak samo skuteczny zarówno u kobiet jak i u mężczyzn cierpiących z powodu bardziej nasilonych objawów wczesnej przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego. Parametrami, które zostały poddane ocenie była m.in. duszność wysiłkowa, uczucie słabości, zmęczenie oraz kołatanie serca4.
Dobroczynne właściwości głogu zostały wykorzystane w naszych produktach: Melisalu Forte, Neocardinie, Kelicardinie oraz Cardiolu C.
1 Wang J, Xiong X, Feng B, Effect of crataegus usage in cardiovascular disease prevention: an evidence-based approach, Evid Based Complement Alternat Med. 2013
2 H. Strzelecka, J. Kowalski, Encyklopedia Zielarstwa i Ziołolecznictwa, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2000, s. 164-165
3 E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok, Fitoterapia i Leki Roślinne, wyd. PZWL, Warszawa 2007, s.200-203
4 Eggeling T., Regitz-Zagrosek V., Zimmermann A, Burkart M., Baseline severity but not gender modulates quantified Crataegus extract effects in early heart failure, a pooled analysis of clinical trials., Phytomedicine. 2011 Nov 15;18(14):1214-9