Leczenie naturalne

Co robić, by uniknąć żylaków

Przysparzają wielu kłopotów. Na żylaki choruje aż 35% osób. Coraz częściej także ludzie młodzi. Tymczasem wcześnie podjęte leczenie może zapobiec rozwojowi choroby!

Data publikacji:

Pierwsze objawy to uczucie ciężkości kończyn, kurcze nocne, ból i obrzęki. Dolegliwości występują po dniu pracy w pozycji stojącej, długich podróżach, a u kobiet także w końcowej fazie cyklu miesiączkowego oraz w czasie ciąży.

Jak im zapobiegać

  • Unikaj długiego siedzenia i stania. Często spaceruj, biegaj, tańcz. Dzięki wysiłkowi mięśnie masują naczynia krwionośne, pomagając krwi powrócić do serca i uniemożliwiając im zastój w żyłach, a właśnie to jest bezpośrednią przyczyną żylaków.
  • Gdy siedzisz w domu czy w pracy, wykonuj proste ćwiczenia: kręć stopami, zginaj je w górę i w dół, prostuj nogi w kolanach.
  • Jeśli to tylko możliwe, przynajmniej co 2-3 godziny kładź się na kilka minut z lekko uniesionymi nogami.
  • Koniecznie dbaj o prawidłową wagę ciała.
  • Nie noś skarpet i podkolanówek, które uciskają łydki.

Wstydliwy problem

Hemoroidy to także żylaki, tyle że odbytu. Cierpi na nie co dziesiąta osoba w Polsce. Najczęściej przyczyną ich powstawania jest niewłaściwa dieta z małą ilością błonnika, brak ruchu, ciąża. Jednym ze sposobów powstrzymania rozwoju choroby jest wprowadzenie do codziennej diety pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce i warzywa. Sprawiają one, że rzadziej cierpimy na zaparcia, które są jedną z przyczyn powstawania hemoroidów.W przypadku, gdy objawy hemoroidów stają się uciążliwe, można zastosować czopki, np. Hemorol, które zmniejszają obrzęk i stan zapalny, wstrzymują też krwawienia.

Kasztanowiec

Wyciągi z nasion kasztanowca wchodzą w skład preparatów stosownych w leczeniu żylaków, na przykład Venescinu. Wszystkie części tej rośliny zawierają flawonoidy oraz escynę. Te cenna substancje uszczelniają ściany naczyń włosowatych, zmniejszają ich kruchość, przywracają elastyczność. Poprawiają jednocześnie krążenie obwodowe i ukrwienie skóry. To usprawnia przepływ krwi w naczyniach żylnych i przeciwdziała szkodliwych zastojom żylnym. Nieznacznie hamują też krzepliwość krwi i przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów.

Venescin – żel
Żel Venescin stosuje się w początkowych objawach przewlekłej niewydolności żylnej (w bólu, uczuciu ciężkości i puchnięciu nóg oraz kurczach łydek), a także w przypadku objawów wystepujących po urazach (obrzęki, krwiaki).
Więcej informacji o preparacie

Venescin – drażetki
Lek zawiera trzy uznane składniki czynne o właściwościach przeciwobrzękowych i uszczelniających naczynia krwionośne: rutozyd, escynę i eskulinę. Preparat zalecany jest w łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej – obrzękach i uczuciu ciężkości nóg.