Jedynym naprawdę skutecznym sposobem walki z chorobami serca jest profilaktyka: zdrowa dieta, aktywny tryb życia, unikanie stresów. Lepiej nie odkładać jej na później, bo gdy serce zacznie szwankować, na zapobieganie będzie za późno.
Zapamiętaj!
Stres powoduje zaciskanie się tętnic – do mięśnia sercowego napływa mniej krwi, a wraz z nią mniej tlenu. Może to grozić nawet zawałem.
Zioła zdrowe dla układu krążenia.
- Głóg. Działa rozkurczowo na naczynia wieńcowe, a więc zwiększa przepływ krwi. Wzmacnia mięsień sercowy i poprawia jego ukrwienie, obniża ciśnienie krwi, łagodnie uspokaja. Stosuje się go w przewlekłej niewydolności wieńcowej, zaburzeniach rytmu serca.
- Konwalia. Zwiększa siłę skurczów serca, jednocześnie zmniejszając ich częstotliwość. Serce zaczyna pracować ekonomiczniej i w dłuższych przerwach między skurczami lepiej wypoczywa. Stosuje się m.in. w częstoskurczu i osłabieniu.
- Karczoch. Poza działaniem żółciopędnym wykorzystywanym w leczeniu niestrawności wpływa także na obniżenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi, co zapobiega rozwojowi miażdżycy. Nieleczona miażdżyca – która polega na odkładaniu się lipidów w ścianie naczyń krwionośnych – w wyniku zwężenia światła tętnic prowadzi do zaburzeń ukrwienia ważnych narządów jak serce, czy mózg. Może to spowodować takie nagłe schorzenia jak zawał lub udar. Karczoch nie tylko zmniejsza stężenie lipidów we krwi, ale także wpływa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych, przez co w dwojaki sposób zapobiega rozwojowi miażdżycy.
Uwaga!
Przy jakichkolwiek dolegliwościach serca skonsultuj się z lekarzem. Dopiero po ustaleniu ich przyczyny możesz stosować zioła.
To ci pomoże
- Świeże powietrze. Serce jest wyjątkowo nieodporne na brak tlenu. Niedotlenienie sprawia, że coraz gorzej pompuje krew. Nie żałuj więc sobie świeżego powietrza. Dużo spaceruj, najlepiej po lesie lub parku, i głęboko oddychaj.
- Ruch. Sprawia, że krew lepiej dociera do serca i dotlenia je. Leniuchy są podwójnie narażone na choroby serca, bo zwykle mają nadwagę, a gdy ta przekracza 30 proc. prawidłowej masy ciała – zwiększa się ryzyko schorzeń serca.
Cynarex – tabletki
Zawierają wyciąg z ziela karczochów. Lek stosuje się tradycyjnie w niestrawności, osłabieniu wydzielania żółci. Pomocniczo w hipercholesterolemii jako środek obniżający poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi (profilaktyka miażdżycy) oraz tradycyjnie jako środek ochronny u osób narażonych na działanie substancji toksycznych wydalanych z żółcią (m.in. dwusiarczku węgla).
Więcej informacji o preparacie
Cardiol C
Zwiera wyciągi z konwalii, kozłka, głogu. Nieznacznie zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego oraz zmniejsza częstotliwość jego skurczów. Poleca się go w w stanach łatwego męczenia się. Wspomagająco w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca, nie wymagającej stosowania innych leków i bez objawów zastoju krążenia oraz w osłabieniu mięśnia sercowego u osób w wieku starszym.
Więcej informacji o preparacie
To ci zaszkodzi
- Palenie papierosów. Nikotyna znacznie ogranicza ilość tlenu, który dociera do serca i uszkadza mięsień sercowy.
- Tłuszcze. Nie powinny stanowić więcej jak 20 procent spożywanej dziennie porcji kalorii. Zwłaszcza te pochodzenia zwierzęcego zawierają „zły” cholesterol, który sprzyja odkładaniu się złogów w tętnicach i powstawaniu miażdżycy.
- Podwyższone ciśnienie. Zmusza serce do pracy na najwyższych obrotach i nadmiernie je męczy. Koniecznie idź do lekarza.