Leczenie naturalne

Hemoroidy – można pokonać ten problem

Najczęstszym schorzeniem ostatniego odcinka jelit - odbytnicy - są hemoroidy, czyli guzki krwawnicze. Lekarze szacują, że cierpi na nie co dziesiąta osoba w Polsce. A tę dolegliwość można skutecznie łagodzić.

Data publikacji:

Przyczyną powstawania hemoroidów może być niewłaściwe odżywianie (dieta z małą zawartością błonnika), brak ruchu, ciąża, picie zbyt małej ilości płynów oraz wstrzymywanie stolca. W takich okolicznościach dochodzi do zaparć i wzrostu ciśnienia krwi w końcowym odcinku jelita grubego. A z czasem tworzą się bolesne guzki krwawnicze.

Jak ustrzec się kłopotów z hemoroidami

Pierwsza zasada to unikanie zaparć. Jeden czy dwa dni bez dłuższej wizyty w toalecie nie są jeszcze powodem do zmartwień, jednak jeżeli wypróżniamy się rzadziej niż raz na trzy dni, oznacza to, że nasze zdrowie jest zagrożone. Jeśli obstrukcja pojawiła się z powodu niewłaściwego odżywiania, pozbycie się jej nie powinno byc zbyt uciążliwe. Czasami wystarcza zmienić dietę. Zamiast ziemniaków i makaronu powinniśmy jeść więcej warzyw, owoców, otrębów, biały chleb zastąpić ciemnym pieczywem. Trzeba też uprawiać ćwiczenia, które wprawiają w ruch mięśnie brzucha.

Typowe objawy

Rozwój choroby hemoroidalnej przebiega stopniowo. Początkowo występują jedynie bezbolesne krwawienia w czasie oddawania stolca. Mamy wówczas do czynienia z hemoroidami wewnętrznymi. Pobolewania, pieczenie lub swędzenie w okolicy odbytu pojawiają się, gdy hemoroidy są duże, uwypuklają się na zewnątrz w postaci fioletowych guzków, zwłaszcza w czasie wysiłku. Sprawiają wtedy dotkliwy ból, nie pozwalają usiąść. Czasami krwawią.

Jak je wyleczyć

By powstrzymać rozwój choroby, trzeba stosować bogatą w błonnik dietę, odpowiednio nawadniać organizm, zadbać o regularną aktywność fizyczną, a w razie potrzeby bez zbędnego wahania poprosić o konsultację lekarza. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy, można również zastosować czopki, np. Hemorol.

Zaniedbane hemoroidy, powodujące dotkliwy ból i częste krwawienia, są wskazaniem do zabiegu. Chirurg może zaproponować kilka metod: skleroterapię, czyli wstrzykiwanie leku, który powoduje zwłóknienie hemoroidów, założenie „podwiązek” wokół podstawy guzków, zamrożenie, fotokoagulację podczerwienią lub klasyczne wycięcie chirurgiczne.

Podstawowe badania

Krwawienia z odbytu zawsze powinny być zdiagnozowane przez lekarza. Bóle mogą być spowodowane także przez inne choroby, np. ropień, brodawki lub polipy, a nawet raka jelita grubego, zwłaszcza gdy towarzyszy im krwawienie i śluzowata wydzielina.

Lekarz może zalecić:

  • rektoskopię, czyli oglądanie odbytu i odbytnicy za pomocą wziernika
  • wlew doodbytniczy, czyli rtg jelita grubego
  • badanie kału na krew utajoną.

Przyniosą ci ulgę
Hemorol zawiera wyciągi z kilku ziół, m.in. rumianku i kasztanowca. Czopki zmniejszają ból i stan zapalny oraz działają miejscowo ściągająco. Zalecane są przy hemoroidach, przewlekłych stanach zapalnych odbytu, a także w podrażnieniach i pęknięciach śluzówki. Uwaga: preparat może być stosowany po badaniach lekarskich. Przy lekkich dolegliwościach stosuje się 1 czopek na noc, przy silniejszych 2 albo 3 w ciągu dnia.
Więcej informacji o preparacie