Leczenie naturalne

Kłopoty z miesiączką

Data publikacji:

Zbyt obfite lub nieregularne krwawienia, takie, które trwają dłużej niż 7 dni lub krócej niż 2 dni, to typowe sygnały zaburzeń hormonalnych.

Nietypowe plamienia tylko wtedy nie powinny budzić niepokoju, gdy są skąpe, regularne i występują w połowie cyklu – to oznaka jajeczkowania. Obfite, a także nieregularne krwawienia miesięczne mogą mieć różne przyczyny. W 65% przypadków powodem jest niewłaściwy poziom głównych hormonów cyklu miesięcznego: estrogenów i progesteronu.

Zaburzenia hormonalne

  • Jeśli w twoim organizmie występuje zbyt dużo estrogenów i mało progesteronu, możesz mieć ciężki, bolesny i wrażliwy na dotyk biust, obfitą wydzielinę pochwową, skłonność do grzybic, tworzenie się nadżerek i mięśniaków.
  • Brak odpowiedniej ilości progesteronu sygnalizują nieregularne cykle o różnej długości.
  • Brak równowagi pomiędzy tymi hormonami może spowodować szereg zarówno fizycznych, jak i psychicznych dolegliwości, znanych pod nazwą zespołu napięcia przedmiesiączkowego (obrzmienie piersi,rozdrażnienie,chandra, uczucie zmęczenia).

Mastodynia

Zwana inaczej bolesnym obrzmieniem piersi, pojawia się przeważnie na kilka dni lub tuż przed miesiączką. Na mastodynię narzekają zwykle te kobiety, które bardzo ciężko przechodzą menstruację. Do typowych objawów należy silny ból i powiększenie piersi.

Jak sobie pomóc

  • Na tydzień przed miesiączką ogranicz jedzenie mięsa i tłuszczu zwierzęcego – pogłębią twoje złe samopoczucie.
  • Jedz trzy posiłki dziennie. Niedożywienie może zwiększyć nadpobudliwość i nerwowość.
  • Dużo spaceruj – ruch powoduje wydzielanie endorfin, neuroprzekaźników, które mają lekko znieczulające działanie.
  • Stosuj preparaty z witaminami i minerałami, poprawią kondycję twojego organizmu.

Hormony na wodzy
Preparat Castagnus zawiera wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego. Zioło to reguluje pracę przysadki mózgowej, która odgórnie, poprzez centralny układ nerwowy kieruje cyklem miesięcznym. Podawanie wyciągu z niepokalanka powoduje zahamowanie wydzielania prolaktyny przez przysadkę, normalizuje uwalnianie LH i FSH oraz wyrównuje deficytową syntezę progesteronu w ciałku żółtym. W wyniku tego u kobiet ustępują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym bolesność gruczołów sutkowych. Lek jest stosowany w zaburzeniach cyklu miesiączkowego i zespole napięcia przedmiesiączkowego.
Więcej informacji o preparacie