Leczenie naturalne

Zioła nie tylko na niestrawność

Nie ma osoby, której nie dałyby się we znaki drobne zaburzenia trawienia: ból brzucha, nudności, wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Zwykle nie są one groźne, ale potrafią uprzykrzyć życie. W przypadku przejściowych kłopotów najlepiej pomogą ziołowe leki.

Data publikacji:

Niestrawność

Na dolegliwości dróg żółciowych, wątroby i niestrawność dwa razy częściej skarżą się kobiety. Zwykłe objawy to bóle w prawym podżebrzu, mdłości, wzdęcia, odbijanie. Te kłopoty są spowodowane niedostatecznym wytwarzaniem żółci, niezbędnej naszemu organizmowi do trawienia tłuszczów.

Ulgę szybko przyniosą preparaty i herbatki ziołowe wzmagające wydzielania żółci, rozkurczające drogi żółciowe, łagodnie uspakajające, szczególnie z mięty, dziurawca, kwiatostanów kocanki, melisy, szałwii i rumianku. Warto też zadbać o lekkostrawną dietę z ograniczeniem tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, i produktów drażniących przewód pokarmowy, takich jak ostre przyprawy, alkohol, mocna kawa i herbata.

Raphacholin C

Ten lek z czarnej rzodkwi i karczochów stosuj przy wzdęciach, bólach brzucha, odbijaniu się i nudnościach. Działa on żółciotwórczo i żółciopędnie. Ochrania wątrobę, poprawia trawienie i wzmaga ruchy perystaltyczne jelit.
Więcej informacji o preparacie

Cholesol – płyn

Zawiera między innymi wyciąg z rumianku, kolendry i owoców bzu czarnego. Polecany w dolegliwościach wątrobowo-żółciowych, w zaburzeniach trawiennych. . Można podawać dzieciom powyżej 14 lat.
Więcej informacji o preparacie

Biegunki

Najczęściej są reakcją układu trawiennego na jakiś nieświeży pokarm. Gdy dopadnie cię choroba:

  • jedz pokarmy płynne;
  • co godzinę wypijaj szklankę letniej, lekko posolonej i posłodzonej wody, możesz też popijać napar z borówki czernicy lub rumianku;
  • gdy poczujesz się nieco lepiej, daniem, które postawi cię na nogi, będzie dobrze rozgotowany ryż z tartym jabłkiem.

Taninal

Polecany w biegunkach i zatruciach pokarmowych. Taniny, które są składnikiem leku działają ściągająco i bakteriostatycznie. Można podawać dzieciom od czwartego roku życia.
Więcej informacji o preparacie

Zaparcia

Mogą powodować nudności, bóle głowy, a nawet stany podgorączkowe. Często są wynikiem niewłaściwego odżywiania – diety ubogiej w warzywa, owoce i pełnoziarniste pieczywo. Prowadzą do nich także stany nerwicowe. Zadbaj przede wszystkim, by twoje menu było bogate w błonnik i pektyny. Jedz dużo owoców, szczególnie jabłek z łupinami, i tych, które mają drobne pesteczki, jak maliny, porzeczki, figi, winogrona.

Radirex – tabletki

Wskazany jako środek przeczyszczający w zaparciach. Zawiera korzeń rzewienia, który przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, co ułatwia wypróżniernie. Nie należy go jednak stosować dłużej niż 7-10 dni ani podawać dzieciom poniżej 12 lat. Opakowanie zawiera 10 tabletek.
Więcej informacji o preparacie